Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz?

Olaylara Dar Bir Bakış Açısından Bakmamalıyız
22 Eylül 2020
Hac Suresi 35.Ayet
22 Eylül 2020

MOTİVASYON

Motivasyonunuzu nasıl artırabilirsiniz? Motive olmak yani coşmak, azmi kaybetmemek, yılmamak, korkmamak, çalışmak, çalışkan kalmak ve başarmak. Hepsi iyi güzel de neyi başarmak, ne için coşmak, neden yılmamak, neden korkmamak, ne için çalışkan olmak ve neyi başarmak gerekiyor. İşte tam bu noktada, anlamın anlamını keşfedememişliğin kıskacında olduğumuzu hissediyorum. Hemen cevap vereyim. Bu işin bir dünyası bir de ahireti var. Dilerseniz önce dünyadan başlayayım. Dünyacasında, yaptığımız işler için motive olmak yani istekle ve coşku ile yapmak, bıkmadan devam etmek, kararlılık göstermek, başımıza gelebileceklerden korkmadan cesurca emek harcamak, başarıyı istemekle kalmayıp başarmak için yoğun bir çaba sarf etmek gerek. Ve tabii ki elinizden geleni yaptıktan sonra sonucu Allah’a havale etmeyi unutmadan, kul olduğunu unutmayıp tevekkül etmek gerek. Ahiretçesi ise, bir ömür abdestli bir hayat yaşayıp yaptığımız her işe besmele ile başlayabilmek ve sonunda “Elhamdülillah, iyi ki yapmışım” diyebilmek gerek.

Attığımız her adımı, söylediğimiz her sözü, yaptığımız her eylemi “salih niyet, salih amel” patenti alabilecek şekilde, Rabbe nispet etmek gerek. İşte o zaman görün bakın, nasıl göklerden coşturacak bir sekinet ve rahmet yağacak üzerinize. Ve siz nasıl azim sahibi peygamberler gibi gevşemeyecek, üzülmeyecek ve inancın gücünü hissedeceksiniz. Allah’tan gayri hiçbir şeyden korkmadan, nasıl O’nun rızasını kazanmak için hep kıyamda kalacaksınız.

Çünkü biz iki dünyalıyız. Dünyacasını kazanacağım derken, ahiretçesini kaybetmeyi göze almamalıyız.

Göze alanlar yani ahiretin varlığını önemsemeyip ahiretçesini takmayanlar, huzura bile alınmayıp kör kalacak ve konuşturulmayacak, soruşturulmayacak, haklarında hesap bile tutulmayacak bilesin! “Bu, bir dost hatırlatması ahiretten dünyaya, duyuyor musunuz?”

Hatice Dilek Cengiz

‘Sarp Yokuş’ adlı kitabından alıntıdır

Bir Cevap Yazın